نمونه طرح درس روزانه
|
طراح : معصومه رحمانی |
تاریخ: 9/12/90 |
موضوع درس: انرزی جنبشی |
از صفحه 8 تا 9 کتاب درسی |
مدت جلسه: دقیقه30 |
نام درس: فیزیک (1) و ازمایشگاه |
مشخصات کلی |
||
|
اشنایی با مفهوم انرژی جنبشی |
هدف کلی |
|||||||
|
1-اشنایی با مفهوم انرژی جنبشی یک جسم
2-اشنایی با کمیتهای جرم و سرعت و یکاهای انها و تاثیر انها در انرژی جنبشی
3-اشنایی با چگونگی محاسبه انرژی جنبشی یک جسم
4- کاربرد انرژی جنبشی در زندگی روزمره |
هدفهای جزئی |
|||||||
|
حیطه شناختی: |
1-مفهوم انرژی جنبشی را در یک سطر بیان کنند
2-با دقت در زندگی روزمره مثالهایی از اجسامی که انرژی جنبشی دارند بزنند
3-فرمول انرژی جنبشی و یکای کمیتهای ان را بنویسند
4-تاثیر کاهش یا افزایش جرم و سرعت بر انرژی جنبشی را در دو سطر توضیح دهند
5-مسائل عددی مربوط به انرژی جنبشی را با استفاده از رابطه ان حل کنند |
هدفهای رفتاری |
||||||
|
دانش
درک وفهم
دانش
درک و فهم
کاربرد
|
||||||||
|
از دانش اموزان انتظار داریم برای شروع درس
1-مفهوم انرژی را بیان کنند و یکای ان را درIS نام ببرند 2-یکاهای جرم و تبدیل انها را به یکدیگر بداند |
رفتار ورودی |
|||||||
|
سخنرانی- پرسش و پاسخ-ازمایش-همیاری
گچ و تخته-کتاب درسی –رایانه-ویدئو پروژکتور-چکش ومیخ و تخته |
روش تدریس
وسائل |
|||||||
|
زمان |
|
مراحل تدریس |
||||||
|
1 |
سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب و دقت در وضع جسمی و روحی دانش اموزان |
قبل از شروع درس |
||||||
|
2 دقیقه |
از دانش اموزان انتظار داریم به سوالات زیر پاسخ دهند 1-مفهوم انرژی را شرح دهند و یکای ان را بیان کنند 2-چه اجسامی انرژی جنبشی دارند؟دو مثال بزنند 3-یکاهای جرم و تبدیل انها را به یکدیگر بگوید |
ارزشیابی تشخیصی |
||||||
|
|
در صورتی که دانش اموزان به سوالات ارزشیابی تشخیصی پاسخ دهند اماده یادگیری مطالب جدید هستند |
نتیجه |
||||||
|
12 دقیقه |
1-چند تصویر به دانش اموزان نشان داده می شود و انها باید تشخیص دهند در کدام ثصویر جسم انرژی جنبشی دارد 2-انجام ازمایش کوبیدن چکش به میخ در حالتهای مختلف و طرح سوال برای جلب توجه دانش اموزان به موضوع 3-توجه و دقت به پاسخ های دانش اموزان و نوشتن پاسخهای درست روی تخته 4-هدایت دانش اموزان برای رسیدن به پاسخ صحیح سوالها 5-توضیح رابطه جرم و سرعت با انرژی جنبشی و بیان فرمول ویکاهای ان 6-حل یک نمونه مسئله د رمورد انرژی جنبشی توسط معلم |
ارائه مطلب |
||||||
|
6 |
از دانش اموزان خواسته می شود تا: 1-مفهوم انرژی جنبشی را بگویند 2-مسئله های ارائه شده را به طور گروهی حل کنند |
ارزشیابی تکوینی |
||||||
|
2 |
جمع بندی و نتیجه گیری از مطالب ارائه شده در کلاس |
جمع بندی
|
||||||
|
5 |
باچند سوال اموخته های دانش اموزان را مورد ارزیابی قرار می دهم |
ارزشیابی پایانی |
||||||
|
2 دقیقه |
معلم از دانش اموزان می خواهد برای جلسه اینده 1-مبحث انرژی جنبشی را از روی کتاب بخوانند 2-دو مسئله زیر را در دفتر نوشته و حل کنند الف) تمرین 2 صفحه 9 کتاب درسی ب) جرم خودروئی 1000 کیلوگرم و جرم راننده 70 کیلوگرم است این خودرو با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند انرژی مجموعه خودرو و راننده چقدر است 3-گزارش ازمایش ارائه شده را در دفتر تنظیم کنند |
تعیین تکلیف |
||||||